DANİYAR33444

Halter Nedir ?

1896 yılından bu yana dünya olimpiyat spor dalları arasında yer alan halter , günümüzde hayla yapılmaktadır daha üstü yükler ise “ağır sıklet” olarak adlandırılan Halter 1.31 m yüksekliğinde 26 mm kalınlı “bar” ismi verilen demir çubuğun iki kenarına asılı belirli kilodaki yüklerin, iki el ve kolla başın üzerine havaya kaldırılması dayanır.

Büyük halter maçları günümüzde iki bölümde yapılmaktadır; .halter yarışmacı barı iki eliyle tutmak ve makaslama hareketiyle bir aniden kaldırıp, hareketi yaptığında kolları esnek bir durumda i başının üzerinde baş yönetici bırak komutu verinceye 10 saniye tutmak zorundadır.

Kuralları:                                                                 

halterciler yarışmacı halteri tek hareketle başının üstüne kaldırır. Silmede ise iki madde vardır.  ilk önce göğse kadar kaldırılır sonra başın üstüne doğru atak yapılır ve halter kaldırılır. Bu iki stilde ek bir kuvvet sağlamak için bacaklar destek alarak  kullanılabilir. halter göğse kadar çıkıp sonra da baş üzerine halteri kaldırılırken bacakların hiçbir yararı olmaz.

 

Halterciler beden ağırlığına göre yapılan takımlarla yarışırlar; üç stilden en uzun toplam yükleri kaldıran sporcu birinci doğru gitmektedir. Hazırlık uygulamaları sırasında küçük el aletleri halterler kullanmaktadır Ağırlık kaldırma kasların kuvvetlenmesine yardımcı olur Bu spor deneyimli ve tecrübesi bir uygulamacının gözetimi altında yapılmakta olan spor branşıdır

Türkiye’de Halter Sporu

 Çağdaş anlamına gelen halter spor branşının  toplumumuza giriş tarihi 1890 yıllarda rastlamaktadır, ancak bu tarihin çok eski denemeleri, “yük kaldırma” denemelerinin ve uygulamalarından yapıldığı, çeşitli dönemde, özellikle orduda ağır kalkan ve gürzlerle idmanların kesinlikle  zorunlu olduğu bilinmektedir. Bu spor branşında  Osmanlı hükümdarları da özel bir ilgi gösterilir  akşam çalışmaya devam ederken de aynı şekilde getirdiği bilinir.

 

Tarihçesi:

Murat  sabahları gürz kaldırma uygulamaları ve çalışmaları yapması örneğinin gösterdiği gibi Osmanlılar zamanında de bilinen ağırlık ve yük kaldırma spor branşı Türkiye’ye bugünkü biçimiyle 1890’  girmiştir Önceleri malzeme aletli jimnastiğin bir kolu sayılan bu spor dalı  kısa zamanda benimsendi.

 

Türkiye  katıldığı ilk Uluslararası halter yarışma 1924   meydanında  yapılan Olimpiyat. 1952 da Akdeniz maçlarında kazanılan kupa ilk çok önemli derecesi. Daha sonra Akdeniz maçları ve Balkan  Şampiyonalarında da önemli kupalar ve dereceler elde edilmiştir

 

spor Bir metal direğin ucunda yer alan bir birine eşit yükte iki gülleden ya da disklerden oluşan vücut eğitimi, yük  kaldırmaya dayalı spor branşıdır.

 

Böceklerin ikili kanatlılar gruplarda arka kanatların değişmesiyle oluşmuş, geniş tokmak biçiminde dengeyi ve düzeni sağlayan çıkıntı, tokmakçı