2519364_810x458

Basketbol Nedir ?

Basketbol, beş veya altı kişilik grup şeklinde topla ve elle oynanmakta olan bir spordur.  grup oyunu olan basketbolda, yüksekliği 3,06 metre olan bir yuvarlak topun geçirilmesi gerekmektedir. Dünya çapında bilinen bu spor, dünyada ilk kez 1891 zamanında  oynanmaya başlamıştır. O çağda basketbolcuların ve atletlerin antrenmanlarında tahtadan ve demirden yapılmış olan bir sepetin içine topun sokulmaya çalışmasıdır ama zaman içinde gelişen başlı başına bir spor dalı haline gelmiş. Şimdiler tecrübeli bir şekilde oynanan ve dünya bilinen bir yeri olan spordur.

Basketbol 2 grup karşılaşması ile oynanır ve her grubun 5 ve 6 kişiden oluşmaktadır.

Basketbol oyununda belirlenmiş olan zaman süreci sonunda karşı grubun daha çok sayı olan grup oyunu kazanmış sayılır.

Basketbol oyunu hakem, teknik görevlileri tarafından kontrol yönetilmektedir

 • Basketbol Sahasında Var Olan Kurallar

 • Basketbol oyununun tamamı hakem eşliği ile yönetilir, her yarı  sonrasında yer değişimi yapılır ve misafir olan grup yer seçme hakkına sahiptir.
 • Basketbol maçı, orta alanda yer alan çizgiden gruplardan birer tane kişinin arasında yapılacak olan hava atmasıyla ile başlar. Hava atışını yapacak oyuncular grup arkadaşlarına top verme ve paslaşma çabası ile oyuna başlanır.
 •  maç 12 dakikalık zaman olan 4 maçtan oluşmaktadır, beraber kalma durumlarında bir veya 5 dk uzatmaya  gidilir. grupların iki tanesi de ilk üç maçta ve uzama periyotlarında 3 dakikalık bir tane, dördüncü periyotta ise 2 veya 3 dakikalık iki tane mola verilmektedir.İkinci ile üçüncü periyot arasında yaklaşık 15 dakika süren yarı  arasına çıkılır.
 • Hücum etmekte olan grup 24 saniye içerisinde hücumu bitirmek ve  8 saniye içinde de kendisine ait olan potayı terk etmek zorundadır. Aksi olan durumlarda topun kullanım hakkı ve şansı karşı gruba geçer.
 • Basketbol maçını 1 tane başhakem ve zor zamalar da yedek hakem olmaktadır  1 tane yardımcı hakem kontrol edilir.
 • Faydaları

 • Basketbol oyunu, oyuncuların sahadaki hızlı hareketler rakibin etrafında topla döner. Koşma, esneme ve hızlı hareketleri oyunculara kilo verilmektedir çok fazla egzersiz hareketleri sağlayabilir.
 • maçı oynamak uygulama bir antrenmana eşdeğerdir.
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
  Bağışıklık sistemi bedenin iç savunma sistemidir ve basketbol oynamak bunu güçlendirir. Kuvvetli ve sağlıklı bir bağışıklık bilincine sahip olmak bedeninizi bakterilerden, virüslerden ve zararlı maddelerden korur  bu da hasta olmamımıza neden olur.
 • Kemik kuvvetini Artırır
  Kemiklerimiz bedenimizin çerçevesini oluşturur, iç organlarımızı korur ve kaslarımıza çok büyük destek sağlar. Top oynamak, kemiklerimize kuvvetlenmesini sağlayan mineraller sağlar. Sağlıklı ve kuvvetli kemiklere sahip olmak kırılma ve kanseri riskini azaltır. Buna bakarak genç ve çocuk yaşta  oynamak da zıplama hareketi kemiği esnetiği ve gerdiğinde ve kemik gelişimini ve kuvvetine desteklemeye yardımcı olduğundan daha çok uzun olmanıza yardımcı olmaktadır